Jó helyek vidéken
Tanulmányok a vidékfejlesztés és a vidéki örökségi értékek témakörökből
Felelős kiadó:
PTE KTK Marketing és Turizmus Intézet
Szerkesztette:
Gonda Tibor
© A szerzők 2024, Pécs, 2024
Turizmuson alapuló területfejlesztési modell elméleti megalapozása a társadalmi és gazdasági problémákkal küzdő határmenti térségekben
Nagy Dávid, Horeczki Réka, Lados Gábor
HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont, Regionális Kutatások Intézete
Absztrakt
A tanulmány összefoglalja a határkutatásra, a határmenti térségek kulturális örökségének hasznosítására és a határmenti turizmusra vonatkozó hazai irodalmat. Az eddig megismertkutatások eredményeit kívánja egy új területfejlesztési modell elméleti kereteit meghatározni. A kereskedelem és a vendéglátás, illetve a helyi termék és helyi élelmiszer fogalmának tisztázása is hozzájárul a tárgyilagos értelmezéshez. A tanulmány célja egyes gazdaságilag és társadalmilag hátrányosabb pozíciójú határmenti térségek felzárkózási lehetőségeinek felmérése, a hátrányos helyzet leküzdésének elméleti megalapozása. A kutatásban megvizsgáljuk, hogy mik lehetnek a vidéki kulturális örökségen alapuló területfejlesztési modell alkalmazásának feltételei, milyen adottságokkal kell rendelkeznie az adott térségnek. A bemutatásra kerülő modell segítségével olyan turisztikailag kevésbé frekventált térségekben is kihasználhatók a turizmus kedvező gazdasági és társadalmi hatásai, amelyeknél a klasszikus fejlesztési programoknak nincs relevanciája.
Kulcsszavak: határmenti térség, területfejlesztés, turizmus, kulturális örökség
A turisztikai ágazat szerepe Baranya vármegye alapozó gazdaságában
Zsibók Zsuzsanna, Egyed Ildikó
HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont, Regionális Kutatások Intézete
Absztrakt
A koronavírus-válságot követő időszak egyik feltörekvő kutatási területe az alapozó gazdaság szerepének az elemzése. Az alapozó gazdaság olyan gazdasági tevékenységeket foglal magába, amelyek az emberek mindennapi igényeit elégítik ki. Kissé tágabban értelmezve ide sorolhatjuk azokat a tevékenységeket is, amelyek ugyan nem létszükségletet elégítenek ki, de az emberek gyakran igénybe veszik azokat, köztük a turizmushoz kapcsolódó tevékenységeket is. Jelen kutatásban egy vállalati mikroadatokat tartalmazó adatbázis segítségével vizsgáljuk a Baranya vármegyei vállalatokat. Összehasonlító szemléletben kiemeljük a turisztikai ágazatokhoz köthető tevékenységeket végző vállalatokat és elemezzük a vállalatok földrajzi eloszlását a vármegyén belül, figyelemmel a határmenti településekre, továbbá vizsgáljuk a főbb pénzügyi, foglalkoztatási és hatékonysági mutatóikat. Eredményeink szerint a turisztikai ágazatok jelentőségét a megye határmenti térségeiben azok elterjedtsége, relatíve magas aránya adja, ugyanakkor a termelékenység csak egy szűk szegmensben mutat kedvező képet.
Kulcsszavak: turizmus, alapozó gazdaság, periférikus térségek, határmenti térségek