Keresés
Keresés
Close this search box.

hu / en

Elbutuláshoz vezethet az MI használata – Itt is kockázatokra utaló címkék lesznek, mint a cigarettásdobozokon? Sziklai Balázs blogbejegyzése

Címlapkép forrása: Getty Images

Sziklai R. Balázs

 

Sziklai Balázs
Sci-fi könyvbe illő fordulat, hogy mi történik, ha a jövőben lekapcsolják a mesterséges intelligenciát (MI). Túlélheti-e egy társadalom, amely már megszokta, hogy mindenben az MI-alkalmazások segítségére támaszkodik. A válasz egyre inkább nemlegesnek tűnik. Vagy megtanuljuk visszagyömöszölni a szellemet a palackba, és (csak) mértékletesen használni az MI-t, vagy az oktatásban hajtunk végre forradalmi változást. Egyik feladat sem tűnik egyszerűnek. Az viszont a tudásalapú társadalom végét jelenti, ha a tudást exportáljuk a gépeknek. Az írás a mesterséges intelligencia diákokra gyakorolt hatását járja körül.


A ChatGPT 2022. november 30-án debütált és a megjelenése után mindössze öt nappal már több mint egymillió felhasználóval büszkélkedhetett. Jelenleg a világ lakosságának tizede veszi igénybe a szolgáltatást minden egyes héten. Ráadásul a ChatGPT csak egyike a népszerű nagy nyelvi modelleknek, amelyek az élet minden területére beférkőztek az elmúlt három évben.

Az OpenAI (a ChatGPT megalkotója) 2024 májusában egy elemzést tett közzé, amelyben felmérte, hogy milyen veszélyeket rejthet magában a modelljük. Négy témakört vizsgáltak: kiberbiztonság, biológiai fenyegetések, meggyőzési képesség és a modell autonómiája. A legszembeszökőbb ebben a felsorolásban, hogy az oktatás nincs benne. Fontosabb volt megvizsgálni, hogy egy felturbósított szógenerátor öntudatra ébred-e, mint hogy miként használnak egy ilyen eszközt a fiatalok.

⮚ Tovább a teljes cikkre








 

 

 

 

 

 

 

2025

Júl

21

H

K

Sz

Cs

P

Sz

V

30

1

2

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

Következő hónap >