Mi köze a Columbo-sorozatnak Karikó Katalinhoz?
Sok minden kell egy jó kutatáshoz
Bálint Dóra
HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézete
HUN-REN KRTK blog – 2025. május 11.

Habár az információbőség széles találkozási felületet biztosít az akadémiai, valamint az azon kívüli világ között (gondoljunk csak a sajtóban megjelenő kutatási eredményekre), ez azonban mégsem feltétlenül járul hozzá a tudomány természetének mélyebb megértéséhez. A látszólag paradox helyzet különböző szélsőséges hozzáálláshoz vezethet a túlzott elvárásoktól egészen a tudománnyal szemben tanúsított fanatikus bizalmatlanságig. Írásom a tudományos munkát járja körül egy geográfus-kutató nézőpontjából, egyfajta híd szerepet kíván betölteni. Célja közelebb hozni ezt a két világot, amelyre nagy szükség van egy olyan korban, amikor az információ korlátlansága sok esetben a megértés korlátaival párosul.
A jó kérdés nyomában
Tipikus kép a szobájában gubbasztó kutató alakja, aki elzárkózik a világtól, hogy azt kutathassa. A tudományos munka azonban ennél sokszínűbb és jóval összetettebb feladatokból áll. A kutatás egy végtelen megismerési folyamat, amely során a kutatók idejük nagy részét a tudás és nem-tudás határán töltik. Éppen ezért sokkal inkább kérdések megfogalmazásával, hipotézisek tesztelésével foglalkoznak, ha biztos válaszaik lennének, nem kutatnának.
Rendkívül fontos tehát a jó kérdés megragadása. Nem véletlenül idézi Nobel-díjas kutatónk, Karikó Katalin életrajzi kötetében a Columbo-sorozat védjegyévé vált mondatát: csak még egy kérdés!
Kérdezni könnyű, jól kérdezni nehéz. Ehhez előzetes tudás, vagyis a szakirodalom ismerete szükséges.
⮚ Tovább a teljes cikkre